Ciążą to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Okres ten rodzi wiele nadziei, oczekiwań, ale również pytań i obaw. Poniżej opisałem podstawowe informacje dotyczące ciąży. Mam nadzieję, że przynajmniej częściowo rozwieje pewne wątpliwości.
Czas trwania ciąży - ciąża trwa 40 tygodni od daty ostatniej miesiączki lub 38 tygodni od daty zapłodnienia. Czasami trudno ustalić dokładną datę ostatniej miesiączki lub datę konkretnego współżycia, wtedy lekarz ustala wiek ciąży na podstawie USG wykonanego maksymalnie do około 13 tygodnia ciąży. Poród przed 37 tygodniem jest porodem przedwczesnym, a ciąża po 42 tygodniu jest bezwzględnie przenoszona. Każda ciężarna powinna zgłosić się do szpitala 6 dni po wyznaczonym terminie porodu.
Badania laboratoryjne w ciąży - w trakcie ciąży badania wykonuje się wg kalendarza zapisanego w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2012 roku. Do 10 tygodnia ciąży należy wykonać: grupę krwi, przeciwciała odpornościowe, morfologię, mocz, glukozę na czczo, badanie czystości pochwy i cytologię oraz badania w kierunku chorób zakaźnych: wirus żółtaczki typu C, HIV, VDRL, toksoplazmoza i różyczka. W późniejszym okresie ciąży wykonuję się: test obciążenia glukozą, pobiera się wymaz w kierunku paciorkowca B-hemolizującego oraz oznacza antygen HBs. Wymienione badania są badaniami podstawowymi i każdy lekarz zleca dodatkowe badania wg potrzeby lub ewentualnych wskazań.
Badania prenatalne - to badania wykonywane 3 razy w trakcie ciąży. Pierwsze, od 11 do 13 tygodnia ciąży, polegające na wykonaniu badania USG z oceną markerów genetycznych takich jak: przezierność karkowa, obecności kości nosowej itp. Dodatkowo pobiera się krew matki na beta-HCG oraz białko PAPP-A. Wszystkie wyniki podstawia się do odpowiedniego programu i wylicza ryzyko wady genetycznej. Na podstawie wyliczonego ryzyka decyduje się o dalszym postępowaniu, czyli albo przejście do diagnostyki szczegółowej np. amniopunkcji (pobranie płynu owodniowego przez nakłucie brzucha ciężarnej igłą) lub pobranie krwi matki i oznaczeniu w niej materiału genetycznego dziecka (metoda mniej dokładna). Gdy wyliczone ryzyko jest niskie przechodzi się do drugiego badania prenatalnego, które polega na wykonaniu badania USG, między 18 a 22 tygodniem ciąży, ze szczegółową oceną anatomii płodu. Trzecim badaniem prenatalnym jest USG płodu z oceną jego anatomii wykonane w okolicy 30 tygodnia.
Badania prenatalne zalecane są każdej ciężarnej i powinny być wykonane przez doświadczonego lekarza na dobrym aparacie USG.
Uwaga: Wymienione definicje i zalecenia nie mogą być podstawą do podejmowania decyzji przez pacjenta, jedyną wiążącą poradą lekarską jest osobista wizyta w gabinecie lekarskim.